Data: 2024-07-21
Systemy hybrydowe SOFARSOLAR w TOP5 światowych rankingów sprzedaży

To, że Polacy przesiadają się na prąd z odnawialnych źródeł energii, nie jest zaskoczeniem. Inflacja, rosnące ceny prądu i gazu, niepewna sytuacja geopolityczna i zagrożone bezpieczeństwo dostaw paliw i zasobów, skłaniają do szukania rozwiązań na już, które szybko i skutecznie uchronią nasze portfele. A przecież od stycznia 2023 roku rachunki za prąd dla klientów indywidualnych wzrosną co najmniej o 90%… a dla przedsiębiorców o 300%. 

Polacy inwestują w instalacje fotowoltaiczne

Największym powodzeniem w Polsce cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Te w perspektywie 20 lat gwarantują oszczędności od kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku najmniejszych instalacji, przez kilkaset tysięcy w przypadku instalacji 30-40 kW po milionowe w przypadku fotowoltaiki powyżej 150 kW.

To, o co Polacy bali się najbardziej po zmianie przepisów w drugim kwartale 2022, czyli opłacalność i zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jak się dziś okazuje, tj. po wejściu w życie nowego systemu rozliczeń – Net-Billing, wbrew pesymistycznym oczekiwaniom i nastrojom – zyskały na atrakcyjności. Paradoksalnie, szalejące ceny energii znacząco wyśrubowały opłacalność i skróciły czas potrzebny do uzyskania zwrotu z inwestycji w instalację PV. Ten wynosi dziś od roku, w przypadku dużych instalacji w taryfie C, do 2-3 lat w przypadku mniejszych systemów typu residential i taryfy G. Kolejne lata to grube oszczędności – a te, na nadchodzące czasy z pewnością się nam przydadzą.

Wsparciem dla transformacji energetycznej polskich domów i firm są także programy dotacyjne, jak na przykład Mój Prąd 4.0, które potrafią „zdjąć” nawet do 15-20% kosztów instalacji, lub więcej, jeśli system rozbudujemy o kolejne urządzenia, tj. pompę ciepła czy magazyn energii.

Falowniki hybrydowe i magazyny energii

Rozwój fotowoltaiki w Polsce oraz nowe regulacje prawne promują instalacje zaprojektowana pod auto konsumpcję oraz magazynowanie nadwyżek prądu, którego w danym czasie nie będziemy w stanie zużyć. Z tego względu, w ostatnim czasie popularne stały się magazyny energii i falowniki hybrydowe. Te urządzenia pracują razem, tworząc tzw. systemy hybrydowe.

Jednym z wiodących, światowych producentów rozwiązań hybrydowych jest dziś firma SOFARSOLAR – marka z naszego portfolio, którego Energynat Trade jest czołowym dystrybutorem w Europie Środkowo-Wschodniej. Urządzenia marki SOFARSOLAR cieszą się dziś dużym zaufaniem klientów na całym świecie.

Inwertery hybrydowe marki SOFARSOLAR zajmują dziś wysoką, bo aż 5 lokatę pośród najczęściej kupowanych falowników hybrydowych na świecie, czego potwierdzeniem jest aktualny raport „Global solar PV inverter and module-level power electronics (MLPE) market share 2022”.

Systemy hybrydowe od SOFARSOLAR

W portfolio rozwiązań dla systemów hybrydowych marki SOFARSOLAR, dostępnych od ręki w Energynat są falowniki hybrydowe typu HYD oraz magazyny energii – AMASSTORE. Jeden z najczęściej wybieranych trójfazowych systemów hybrydowych firmy SOFARSOLAR składa się z inwertera magazynującego energię HYD 5K~20KTL-3PH oraz baterii magazynującej GTX3000-H4~H10. 

Trójfazowy falownik ma różne tryby pracy. Dla optymalnej wydajności, może obsługiwać 10 sztuk równoległych i 100% niezrównoważonych wyjść do maksymalnej generacji mocy. Dzięki funkcji zasilania awaryjnego UPS i czasowi przełączania poniżej 10 ms użytkownicy są w stanie utrzymać niektóre, ważne urządzenia w działaniu nawet podczas awarii zasilania. Dzięki synchronizacji danych między aplikacją a chmurą, użytkownik ma łatwy dostęp do monitorowania pracy instalacji w czasie rzeczywistym. Ponadto aplikacja umożliwia kontakt z serwisem SOFARSOLAR, co ma przełożenie na przyjazną użytkownikowi obsługę i konserwację instalacji. 

Akumulator litowo-jonowy o żywotności do 6000 cykli obsługuje 4 jednostki pracy równoległej i 4 do 10 akumulatorów szeregowo. Wszystko to po to, aby elastycznie zwiększać pojemność zgodnie z zapotrzebowaniem. Dodatkowo można je montować na podłodze, aby zaoszczędzić czas i koszty instalacji

Źródło: Energynat.pl.